MARZENA MARTYNIAK

Biznes

MARZENA MARTYNIAK

Badania

Najnowsze badania pokazują, że 53% polskich menagerów ma niski poziom inteligencji emocjonalnej. Potencjał jaki dają nam emocje nie jest przez nich wykorzystywany, tylko 3% osób z tej grupy wie, co może zrobić z energią złości czy smutku, aby osiągnąć dzięki niej korzyści. Więcej informacji na temat IE u menagerów znajdziecie tutaj.

MARZENA MARTYNIAK

Firma i pracownik XXI wieku

W obecnych realiach rynkowych każdy doświadczony pracownik jest dla pracodawcy na wagę złota, zwłaszcza taki, który posiada doświadczenie w swojej branży, łatwo się z nim współpracuje, jest rzetelny w wykonywaniu swojej pracy, potrafi rozwiązywać problemy, a jego relacje z innymi opierają na jasnym,  klarownym i empatycznym komunikowaniu się. Osoby poszukujące pracę również zwracają uwagę na to, jak czują się w miejscu pracy. W dzisiejszym świecie to nastrój panujący w firmie jest dużym wyznacznikiem tego, jak długo pozostaniemy w miejscu pracy. Przyjemny nastrój buduje się między innymi dzięki uważności pracowników na potrzeby zarządu firmy oraz uważności zarządu na potrzeby swoich pracowników. Świadomość prawidłowego odczytywania tych potrzeb, może pomóc firmie realizować jej cele, zwłaszcza długoterminowe i zapobiec rotacji pracowników. Stąd warto już na wczesnym etapie przyjrzeć się nastrojom panującym wśród podwładnych i pomóc im stworzyć kreatywny i dobrze skomunikowany zespół. Potrzeba to emocje – odczytanie potrzeb osób z zarządu i pracowników, to umiejętność prawidłowego odczytywania emocji związanych z wizją i celami firmy.

Zapewne wiele pracujących osób usłyszało kiedyś takie słowa “Muszę zwolnić Pawła, ponieważ jego nastawienie do pracy i klientów jest niewłaściwe”. Świat biznesu przykłada wielką wagę do “właściwego nastawienia’. To właściwe nastawienie jest energią konkretnych emocji, które wyzwalają u każdego z nas konkretne zachowania, jak również nastawienie do życia i pracy. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej kiedyś było “dodatkiem” dla rozwoju osobistego pracowników, a dzisiaj jest niezbędnym celem każdego przedsiębiorcy. W swoim świecie emocji, każdy z pracowników jest jego władcą, ale każdy władca ma mądrego doradcę.

Budowanie przyjaznego i efektywnego środowiska pracy “Portret świadomości emocjonalnej firmy”

W pracy spędzamy dużą część swojego życia, dlatego każdy z nas chce, aby praca wyzwalała u nas przyjemność i zadowolenie niezależnie od zajmowanego w niej stanowiska. Każda z osób zaangażowanych w pracę w danej firmie pragnie realizować cele firmy ale również swoje cele i zaspokajać potrzeby. Emocje, które pojawiają się u każdej osoby w firmie mają wpływ na panujący w niej klimat, a tym samym przekładają się na efekty i zyski firmy. Budowanie przyjaznego i efektywnego środowiska do pracy opiera się na “portrecie świadomości emocjonalnej firmy”, to na tej bazie buduje się klimat i energię panującą w firmie.

Zapraszamy przedstawicieli zarządu, dyrektorów oraz managerów do kontaktu mailowego: info@ied.edu.pl

Chcesz się dowiedzieć jaka jest świadomość emocjonalna Twoja i Twoich pracowników? Zapraszamy do skorzystania z Level of adult emotions (LOAE)– test sprawdzający posiadaną wiedzę o emocjach u dorosłego.

MARZENA MARTYNIAK

Siła kadry zarządzającej

Emocje to energia, dzięki której realizujemy swoje cele. Każda emocja to konkretna energia o odpowiednim jej natężeniu i kierunku. Zadania jakie stoją przed kadrą zarządzającą są “naładowane” dużą dawką emocji przyjemnych i nieprzyjemnych. Jedne z nich są wręcz konieczne do częstego odczuwania, inne powinny być właściwie przekierowane na inne zadania i wyregulowane, aby nie zniszczyć pracy włożonej w realizację głównego celu. To kadra zarządzająca nadaje kierunek działania firmy, to ona ma na celu “odczytanie” potrzeb klientów i pracowników, aby każda ze stron czuła satysfakcję i zadowolenie z faktu nawiązanej współpracy. Filozofia 3 zasadniczych filarów budowania firmy: miłość, rozum, emocje. Osoby zarządzające firmą są osobami, które mają dawać przykład mądrym podejściem w zarządzania emocjami, przyjaznym stosunkiem do pracowników, zmniejszeniem ilości komunikatów nakazujących i upominających, na korzyść stosowania wzmocnień pozytywnych. Taki wzór zachowania wpisze się w styl firmy traktującego klienta. Ludzie osiągają wielkie sukcesy, dzięki chwilom wyciszenia i spokoju, gdy zrelaksujesz swój świadomy umysł, do głosu dochodzi subiektywna mądrość. Ta mądrość to cecha inteligentnego emocjonalnie managera. 

Wyobraź sobie, że w ciągu dnia zacząłeś odczuwać lęki, zmartwienia. Zaczynasz zachowywać się nerwowo, może nawet komuś się oberwie bo akurat pojawił się na Twojej drodze. A co powinieneś zrobić? 

  1. Rozpoznać to, co czujesz. 
  2. Zmniejszyć siłę tych emocji.
  3. Nadać temu definicję, czyli powód pojawienia się tych uczuć. 
  4. Zapisać na kartce problem, który wywołał te uczucia.
  5. W dogodnym momencie, kiedy jesteś spokojny, wyciszony i skupiony pomyśleć o tym jak chciałbyś aby problem został rozwiązany. 

“Człowiek staje się tym, co sobie wyobraża i co czuje” 

Zapraszamy przedstawicieli zarządu, dyrektorów, managerów do kontaktu mailowego: info@ied.edu.pl

Chcesz wesprzeć siebie i twoich pracowników w odczuwaniu lepszego samopoczucia? Przeczytaj o treningu “Personal EPower”

Instytut Rozwoju Emocji prowadzi badania nad życiem emocjonalnym Polaków. O badaniach sprawdzających poziom satysfakcji z pracy managerów możesz poczytać tutaj:

MARZENA MARTYNIAK

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!