MARZENA MARTYNIAK
Badania
MARZENA MARTYNIAK
Badania i projekty edukacyjne
W roku szkolnym 2022/2023 sprawdzamy wiedzę o emocjach u około 1000 dzieci w wieku od 3 do 7 lat i dbamy o ich zdrowie emocjonalne wdrażając program "Land of emotions".
W roku szkolnym 2022/2023 w ramach realizacji projektu "Przyjemne eMOCje", w 7 wybranych placówkach przedszkolnych z Warszawy będzie prowadzony monitoring stanu emocjonalnego dzieci przez 10 miesięcy (09.2022-06.2023) oraz wdrażania programu prewencyjnego "Land of emotions".
W projekcie bierze udział:
Nauczyciele przedszkolni - około 40 osób
Dzieci - około 525 osób
Rodzice - około 1000 osób
Wnioski po 1 badaniu:
Najlepiej rozpoznawaną emocją przez dzieci w przedszkolach jest SMUTEK 88,2%,
Najlepiej nazywaną emocją wśród dzieci jest SMUTEK 27,8%,
Najlepiej rozumianą emocją przez dzieci jest SMUTEK 60%.
Oznacza to, że w środowisku dziecka SMUTEK to emocja na którą najczęściej zwraca się uwagę tj. dorośli często reagują kiedy dziecko jest smutne, dużo opowiadają o sytuacjach, które wywołują smutek.
Poprawne nazywanie i rozumienie powodów pojawiania się emocji STRACH wykazuje zaledwie niewielka ilość dzieci (nazywanie 5.6%; rozumienie 10.8%), oznaczać może, że:
- dzieci mogą wiele sytuacji interpretować jako niebezpieczne i wywołujące u nich strach
- dzieci mogą odczuwać lęk w sytuacjach, w których mają trudność w poprawnym nazwaniu tego, co czują (mogą to być różne emocje odczuwane przez dziecko)
- dorośli w niewystarczający dla dziecka sposób tłumaczą mu powody pojawiania się strachu
- dorośli często używają komunikatów, które uczą dziecka zaprzeczania odczuwanym emocjom tj. "nie ma się czego bać".
Emocja RADOŚĆ - tylko 19.5% dzieci potrafiło poprawnie nazwać tę emocję. Mniej niż połowa dzieci 47.5% wie, kiedy one i ktoś inny jest radosny. Oznaczać może, że:
- dzieci mogą mieć trudność w mówieniu o swojej radość
- dzieci nie wiedzą, z jakiego powodu czują radość ale reagują na pobudzenie wywołane odczuwaniem tej emocji
- mogą nie wiedzieć, jak wyrazić emocje, której nie rozumieją.
Wyniki początkowe i końcowe pokazujące skuteczność działania programu prewencyjnego "Land of emotions".
W roku szkolnym 2021/2022 realizowany jest projekt "Emocje w przedszkolu" w 7 wybranych placówkach przedszkolnych z Warszawy i okolicach. W każdej placówce przez 10 miesięcy jest prowadzony monitoring stanu emocjonalnego dzieci oraz realizacja programu prewencyjnego "Land of emotions". Celem projektu jest profilaktyka zdrowia emocjonalnego dzieci i nauczycieli.
W projekcie bierze udział:
Nauczyciele przedszkolni - około 80 osób
Dzieci - około 961 osób
Rodzice - około 2000 osób
Audycja radiowa z uczestnikami projektu: https://www.polskieradio.pl/18/4388/Artykul/2976215,Jak-rozwijac-inteligencje-emocjonalna-u-dzieci
W grudniu 2021 sprawdzaliśmy stan zdrowia emocjonalnego dzieci w szkole podstawowej w klasach 1-3.
Wyniki badania wskazują na to, że to nauczyciel odgrywa najważniejszą rolę w rozwijaniu u dzieci inteligencji emocjonalnej. Dzieci dobrze lub bardzo dobrze rozpoznają emocje podstawowe ale mają trudności z ich nazwaniem i rozumieniem.
Samo bezbłędne rozpoznawanie emocji nie wystarczy, dziecko odczuwając emocje musi w komunikowaniu się z innymi powiedzieć jak się czuje, więc nazywanie emocji jest umiejętnością niezbędną w przekazywaniu tego, co się czuje.
Rozumienie powodów i sytuacji pojawiania się konkretnych emocji jest nam potrzebne, aby dziecko zrozumiało dlaczego odczuwa emocje i związane z nimi pobudzenie. Na tej bazie możemy nauczyć dziecko "zdrowego" wyrażania i regulowania emocji.
WNIOSKI: Wyniki badania wskazują na to, że dzieci uczęszczające do szkoły mogą mieć trudności w budowaniu satysfakcjonujących relacji społecznych. Wynika to z faktu posiadania zbyt małej wiedzy w obszarze nazywania emocji i rozumienia powodów ich pojawiania się. W sytuacji doświadczania emocji dziecko może mieć trudność w poprawnym wyrażeniu tego co czuje, odbierając innym osobom możliwość właściwego zareagowania oraz udzielenia mu wsparcia. W sytuacji, w której dziecko jest narażone na intensywne emocje rówieśników może nie zrozumieć kolegi i błędnie zareagować na sytuację. Słaba wiedza w obszarze rozumienia powodów pojawiania się konkretnych emocji może prowadzić do zachowań agresywnych, lękowych, nieadaptacyjnych.
Program prewencyjny "Land of emotion" daje możliwość uzupełnienia niezbędnej wiedzy o emocjach i wypracować "zdrowe" nawyki w wyrażaniu i regulowaniu emocji.
W latach 2017 - 2022 Instytut Rozwoju Emocji w niepublicznym przedszkolu Kraina Emocji, wprowadzał program "Land of emotions" oraz sprawował opiekę merytoryczną nad poprawnym jego wdrażaniem przez nauczycieli. Program ten jest pierwszym w Polsce prewencyjnym programem, który rozwija inteligencję emocjonalną u dzieci a w szczególności, pomaga nauczycielom i rodzicom dbać o zdrowie emocjonalne dzieci, rozwija u nich zdrowe nawyki emocjonalne, rozwija świadomość emocjonalną u dzieci, nauczycieli i rodziców. Wykorzystanie tej wiedzy jest bardzo ważną kompetencją na etapie szkolnym, w którym najważniejszą rolą jest budowanie satysfakcjonujących relacji społecznych.
W trakcie wdrażania programu prowadzony był monitoring stanu emocjonalnego dzieci i rozwijanie inteligencji emocjonalnej u nauczycieli dzięki programowi "Personal EPower".
Nauczyciele przez 3 miesiące brali udział w treningu "Personal EPower", który miał na celu poprawę jakości życia emocjonalnego i satysfakcji z wykonywania zawodu nauczyciela.
Wnioski:
- postrzeganie emocji poprawiło się o 10% (nauczyciele dokładniej rozpoznawali emocji u siebie i innych)
- poprawa o 8% w wykorzystywaniu potencjału emocji do wykonywania swojej pracy
- poprawa 13% w rozumieniu powodów pojawiania się konkretnych emocji u siebie i u innych
- poprawa 6% strategii regulowania emocji, czyli korzystnego dla siebie i innych regulowania emocji
Wyniki czterokrotnego badania poziomu wiedzy o emocjach u dzieci w wieku przedszkolnym.
W roku szkolnym 2017/2019 realizowany był projekt "eMOCje" w 2 wybranych placówkach przedszkolnych z Warszawy. W każdej placówce przez dwa lata był prowadzony monitoring stanu emocjonalnego dzieci oraz realizacja programu prewencyjnego "Land of emotions". Celem projektu była profilaktyka zdrowia emocjonalnego dzieci i nauczycieli.
W projekcie wzięło udział:
Nauczyciele przedszkolni - około 54 osób
Dzieci - około 400
osób
Rodzice - około 200 osób